Przejdź do zawartości

Kanał Bachorze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Bachorze
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Długość

46,4 km

Początek
Akwen

Noteć, Gopło

Miejsce

Kruszwica

współrzędne

52°41′12″N 18°19′18″E/52,686667 18,321667

Koniec
Akwen

Zgłowiączka

Miejsce

Brześć Kujawski

współrzędne

52°38′19″N 18°52′39″E/52,638611 18,877500

Typ kanału

melioracyjny (do XV w. żeglugowy)

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „koniec”

Kanał Bachorze (Kanał Piastowski) – kanał wodny o długości 46,4 km na Kujawach, łączący Noteć w Kruszwicy ze Zgłowiaczką w Brześciu Kujawskim. Z uwagi na to, że kanał przecina wododział Odry i Wisły, jego wody w części zachodniej i wschodniej płyną w dwóch przeciwnych kierunkach[1]. Jedno ramię uchodzi do jeziora Gopło i jest jednym z największych jego dopływów, drugie natomiast uchodzi do Zgłowiączki, będącej dopływem Wisły[2].

Ciek ten wykorzystuje pradolinę, którą wody pra-Wisły odpływały ku zachodowi w fazie poprzedzającej powstanie pradoliny Noteci. Później, przez długi czas dolina Bachorzy stanowiła ramię pomocnicze Wisły. Do XV wieku ciek ten stanowił drogę żeglowną, a obecnie jest kanałem melioracyjnym.

Jego średni przepływ przy ujściu do Zgłowiączki wynosi zaledwie 0,15 m3/s. Lustro wody zalega na rzędnej 81,6-82,6 m n.p.m. Do Bachorzy uchodzi szereg cieków (bez nazw) płynących z północy i północnego zachodu. Cieki te charakteryzują się niewielkimi przepływami, a w czasie suchych lat wysychają.

Powierzchnia zlewni równa jest 291,6 km², w tym[3]:

Zlewnia Kanału Bachorze jest intensywnie użytkowana rolniczo, stąd głównym źródłem zanieczyszczeń są spływy obszarowe, a ich konsekwencją wysokie stężenie związków azotowych.

Kanał Bachorze jest elementem szlaku kajakowego Pętla Kujawska.

Historia[4]

[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza wzmianka o drodze wodnej przez Bachorze pochodzi z 1297 r. Za czasów króla Przemysła II u ujścia Zgłowiączki do Wisły powstała wtedy osada służebna Korabniki, której nazwa wzięła się od płaskodennych statków, mogących pokonać płytki kanał przecinający Bachorze. Rejon Bachorza był w czasie wiosennego przyboru wód całkowicie zalany i można było przeprawić się tędy łodzią.

Było to miejsce dogodne do połączenia dorzeczy Wisły i Odry w jeden system, gdyż odległość do pokonania (od jeziora Gopło do Wisły) wynosiła ok. 40 km, a teren był płaski i podmokły. W związku z tym ówcześni władcy nakazali podjęcie prac nad pogłębieniem koryta płynących tu niewielkich rzek i połączeniem ich w system umożliwiający żeglugę przez cały rok. Prace były żmudne i często przerywane, bowiem były to niespokojne czasy rozbicia dzielnicowego.

Obecna forma kanału powstała podczas prac melioracyjnych, przeprowadzonych w połowie XIX wieku. Pierwsze prace melioracyjne podjęto w 1836, a zasadniczą część prac wykonano w lipcu-sierpniu 1855 (Kolberg podaje datę 1858)[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Program Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami dla powiatu aleksandrowskiego na lata 2004-2011. Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim. 2004.